Hľadáte najlacnejší letecký lístok?

Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)

Počasie Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)


Pokojne miesto Bhutánu, známeho ako Taktsang kláštor alebo Tiger's Nest, ponúka návštevníkom nielen duchovný zážitok, ale aj jedinečnú príležitosť priblížiť sa k nádhernej prírode tejto krajiny. Leží vysoko v horských útesoch na juhu krajiny, zväčša zahalených v oblakoch. Okrem duchovného významu je Taktsang kláštor známy aj svojím impozantným vzhľadom, ktorý láka turistov z celého sveta.

Keď sa pozeráte na povrch, môže sa zdať, že počasie v Taktsang kláštore je veľmi nepredvídateľné. Vedeli by sme povedať, že takáto predpoveď je funkčná v prípade väčšiny geografických oblastí vysokých hôr. Zmena počasia môže nastávať rýchlo a bez varovania, čo vytvára pôsobivý kontrast s jasnými modrými oblohami a slnečnými dňami alebo hustými oblačnými nížinami sprevádzanými silným vetrom alebo dažďom.

V Taktsang kláštore sa stretneme so štyrmi významnými ročnými obdobiami, každé so svojimi jedinečnými charakteristikami. V zime, ktorá trvá od decembra do februára, sa v mieste kláštora teploty pohybujú v rozmedzí od -10 °C do 10 °C. Niekedy môžu spadnúť aj sniehové vločky a oblasť býva pokrytá bielou snehovou koberečkou. Je dôležité si vziať teplé oblečenie a vhodné topánky, aby ste sa mohli pohodlne presúvať na tomto chladnom a klzkom povrchu.

Jar, ktorý trvá od marca do mája, prináša farebné kvitnúce kvety a zelené kopce. Teploty sú príjemnejšie, zväčša oscilujú okolo 15 °C a príroda sa prebúdza k životu. Obloha je často jasná, čo umožňuje návštevníkom vychutnať si úchvatné výhľady na okolité hory.

Leto, od júna do augusta, prináša daždivé obdobie. Bhután ako celok má monzúnové podnebie, takže v letných mesiacoch prichádzajú silné dažde sprevádzané búrkami. Tieto dažde môžu spôsobiť problémy s cestovaním, pretože chodníky môžu byť klzké a nebezpečné. Ak sa rozhodnete navštíviť Taktsang kláštor počas tohto obdobia, je dôležité si vziať náhradné oblečenie a ochranné plášte, aby ste sa udržali suchí.

Jeseň, ktorá trvá od septembra do novembra, je zväčša sušším obdobím, s miernejšími teplotami, ktoré sa pohybujú okolo 20 °C. Toto obdobie ponúka perfektné podmienky na turistiku a fotografovanie, pretože väčšina dni je jasná a slnečná.

Nehovoriac o počasí by sme neodísli, ani keby sme sa nezmienili o magickom fakte, že hoci kláštor sedí na útese, predpoveď počasia sa často nemusí zhodovať s realitou. Často sa stáva, že podnebie je v kláštore oveľa jemnejšie a príjemnejšie ako v okolitých oblastiach.

Napriek tomu, že počasie v Taktsang kláštore môže byť nepredvídateľné, je dôležité sa na každú návštevu pripraviť. So správnym oblečením a vybavením si môžete plne vychutnať tento duchovný a prírodný raj.


Ubytovanie Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)


Taktsang Monastery, also known as the Tiger's Nest, is one of the most iconic landmarks in Bhutan, nestled in the Paro Valley. The monastery, located at an altitude of 3,120 meters, is a sacred site for the Bhutanese and attracts visitors from all around the world. Many people travel to Bhutan with the primary goal of hiking to this spectacular spot.

The Tiger’s Nest monastery was built in the 8th century by Guru Rinpoche, who is also known as Padmasambhava. According to legend, Guru Rinpoche flew on the back of a tiger to this site, which is why it is sometimes referred to as the Tiger’s Nest. The monastery is perched on the edge of a cliff, overlooking the Paro Valley.

The hike to the Tiger's Nest is challenging, but it is worth the effort. The trek begins at the Paro Valley, and it takes anywhere from 4 to 6 hours to complete, depending on your fitness level. The path to the monastery is steep, but the stunning views of the surrounding landscape make the journey worthwhile.

Once you reach the Tiger's Nest, you are rewarded with breathtaking panoramic views of the valley, and you can explore the ancient monastery. The complex is made up of four main temples, each of which is adorned with intricate carvings and elaborate designs. The interiors of the temples are decorated with murals and paintings that depict the life of Guru Rinpoche.

Accommodation options near the Tiger's Nest are limited, as many visitors choose to stay in Paro, which is approximately 10 kilometers away from the monastery. Accommodation options in Paro are varied, ranging from budget guesthouses to luxury hotels. Many hotels in Paro offer shuttle services to the monastery, making it easy for visitors to reach the Tiger's Nest.

Overall, the hike to the Tiger's Nest is a must-do for anyone visiting Bhutan. While the trek can be challenging, the stunning views of the Paro Valley and the experience of visiting one of the most sacred monasteries in Bhutan, make it an unforgettable adventure. Whether you choose to stay in Paro or near the monastery, the experience of visiting the Tiger's Nest is one that you will treasure for years to come.


Dovolenka Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)


Bhutánske Taktsang kláštor (Tiger's Nest) – Tajomstvo v himalájskych horách

Bhután, známy aj ako "Kraj dračích duchov", je malebným kráľovstvom ukrytým v himalájskych horách. Nachádza sa v južnej Ázii medzi Indiou a Čínou, a je známy svojou bohatou kultúrou, nádhernou prírodou a duchovnou atmosférou. Jedným z hlavných turistických lákadiel Bhutánu je Taktsang kláštor, tiež známy ako Tiger's Nest.

Taktsang kláštor je jedným z najikonickejších buddhistických kláštorov na svete. Leží v nadmorskej výške 3120 metrov, vyvýšený na strmých skalách nad údolím Paro. Stavba kláštora začala v roku 1692 na mieste, kde sa údajne zjavil 8. reinkarnovaný Guru Rinpochhe, zakladateľ tibetskej buddhistickej školy nyingma. Legenda hovorí, že Guru Rinpochhe dorazil na tomto mieste na chrbte tigra, pretože ho tu doniesol meditujúci tigriak. Preto sa kláštor dostal k svojmu pomenovaniu Tiger's Nest.

Prístup k kláštoru nie je jednoduchý, ba dokonca môže byť považovaný za výzvu. Očakáva vás trojhodinový trek, počas ktorého budete stúpať strmými schodmi a úzkymi chodníkmi. Na začiatku vášho výletu dostanete špeciálne dopravné povolenie od bhutánskeho Ministerstva cestovného ruchu. Cez hustý prales a okolo vodopádov sa dostanete k prvým výhľadom na fantastický kláštor.

Počas túry budete mať možnosť obdivovať úžasnú prírodu Bhutánu. Prejdete cez mosty, ktoré sa vznášajú nad skalnými priepasťami a pozorovať obrovské vrcholy himalájskych hôr. Celá cesta je magická a ponúka neuveriteľné výhľady na okolitú krajinu.

Keď dorazíte na miesto, už nebudete musieť iba obdivovať kláštor z diaľky. Tu si môžete vychutnať atmosféru pravého duchovného miesta. Kláštor je vyrezávaný do skaly a ponúka útočisko mníchom, ktorí tu prežívajú svoj život v modlitbách a meditáciách. Okrem hlavného chrámu si môžete vychutnať aj nádherný výhľad na okolité hory a údolie Paro.

Taktsang kláštor je aj dnes dôležité pútnické miesto, kde prichádzajú mnísi a veriaci z celého sveta. Je oplatou sa vydať na dvojhodinovú túru, ktorá prináša duchovnú oázu uprostred nádhernej prírody. Okrem toho, môžete zažiť jedinečný pocit pokoja a harmónie, ktorý prichádza práve z tohto magického miesta.

Ak premýšľate o dovolenke v Bhutáne, návšteva Taktsang kláštora by nemala chýbať na vašom zozname. Okrem nádherného kláštora získate aj skvelú príležitosť preskúmať kráľovstvo Bhutánu, s jeho bohatou kultúrou, tradičnými vesničkami a úžasnými výhľadmi na himalájske hory. Taktsang je miestom, kde sa mystika stretáva s krásou prírody, a ponúka nezabudnuteľnú skúsenosť pre každého návštevníka.


Najčastejšie otázky a odpovede Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)


Najčastejšie otázky a odpovede o Bhutáne a kláštore Taktsang (Tygrie hniezdo):

1. Čo je Bhután a kde sa nachádza?
Bhután je malá ázijská krajina, ktorá sa nachádza v Himalájach, medzi Indiou a Čínou.

2. Kde presne sa nachádza kláštor Taktsang (Tygrie hniezdo)?
Kláštor Taktsang sa nachádza v pohorí Paro, v Bhutáne.

3. Aká je história kláštora Taktsang?
Kláštor Taktsang bol postavený v 8. storočí na Kailáši, posvätnom mieste pre buddhistov. Podľa legendy sem malo prísť na krídle tigra posadnutý Guru Rinpočhe.

4. Ako sa dostať k kláštoru Taktsang?
Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať k kláštoru Taktsang, je autom alebo tuk-tukom z mesta Paro. Následne je potrebné prejsť pešo asi 2-3 hodiny strmým kopcom.

5. Je možné navštíviť kláštor Taktsang celoročne?
Áno, kláštor Taktsang je otvorený celoročne pre návštevníkov. Je však dôležité zvážiť počasie a sezónu, aby sa vám návšteva čo najviac páčila.

6. Musím mať nejaký špeciálny odev pri návšteve kláštora?
Áno, pri návšteve kláštora Taktsang je potrebné dodržiavať prísne oblečenie. To zahŕňa dlhé nohavice alebo sukňu, zatvorené topánky a rukávy. Takisto je nutné si priniesť šál na zakrytie úst pri vstupe do niektorých súčastí kláštora.

7. Aké je odporúčané obdobie na návštevu kláštora?
Najlepšie obdobie na návštevu kláštora Taktsang je počas jarných (marec - máj) a jesenných (september - november) mesiacov, keď je počasie ideálne a príroda je krásne kvitnúca.

8. Aká je náročnosť túry k kláštoru?
Túra k kláštoru Taktsang je dosť náročná, pretože sa jedná o strmý kopček. Vzhľadom na nadmorskú výšku Bhutánu a vzdialenosť je odporúčané byť telesne fit a mať primeranú kondíciu.

9. Môžem navštíviť vnútro kláštora Taktsang?
Bohužiaľ, vonkajšieho priestoru kláštora je možné sa len obzrieť, a to z bezpečnostných dôvodov. Interná časť kláštora je prístupná iba budistickým mníchom.

10. Existuje nejaký vstupný poplatok na návštevu kláštora Taktsang?
Áno, existuje malý vstupný poplatok na návštevu kláštora Taktsang. Je dôležité mať hotovosť v miestnej meny pre tento účel.


Letenka Bhután Taktsang Monastery (Tiger's Nest)


Bhután, krajina vysokých hor a rozmanitej kultúry, je domovom mnohých duchovných miest a pamiatok. Medzi tieto miesta patrí aj Taktsang Monastery, známejšie ako Tiger's Nest.

Taktsang Monastery sa nachádza v údolí Paro a je jedným z najviac obdivovaných duchovných miest Bhutánu. Je to kľúčové miesto pre buddhistickú kultúru Bhutánu a považuje sa za jedno z mála miest na svete, ktoré majú taký význam pre buddhizmus. Miesto je umiestnené vo výške 3120 metrov nad morom a okrem duchovného významu, ponúka aj nádherný výhľad na údolie Paro.

Tiger's Nest, ako je miesto známe v západnej kultúre, získalo svoj názov kvôli legendárnej histórii. Podľa legendy, veľký guru Rinpoche, ktorý získal svoje vedomosti stúpaním po skalách a horách, dorazil na miesto na chrbte tigra. Tu zvíťazil nad démonom, ktorý obýval miesto a zanechal svoju stopu na skalách, ktorá je dodnes viditeľná.

Cesta k Taktsang Monastery je pre turistov rovnako nezabudnuteľným zážitkom. Cesta vás zavedie po skalách a cez lesy. Po ceste uvidíte množstvo modlitbových vlajok a zastavení, ktoré odkazujú na významných budhistických svätých.

Aby ste sa dostali do takéhoto miesta, potrebujete letenku. Letenky do Bhutánu sú obmedzené a musia byť rezervované v predstihu, pretože Bhután obmedzuje počet turistov, ktorých krajina hostí. Letenka do Bhutánu je preto skvelou investíciou pre každého, kto je ochotný investovať do nezabudnuteľnej skúsenosti.

Keď prídete do Paro, musíte prejsť neľahkú cestu k Tiger's Nest. Cesta trvá približne štyri hodiny a je to výstup na 900 metrov. Napriek tomu, že je cesta náročná, je to skutočne skvelé miesto na meditáciu a budhistický rituál.

Taktsang Monastery je miestom, kde sa medzi turistami i domácimi cíti duchovná harmónia. Toto miesto poskytuje nádherné scenérie a má silnú historickú dôležitosť pre budhizmus. Keď navštívite Bhután, nevynechajte návštevu Taktsang Monastery. Toto miesto je operačným symbolom krajiny Bhután a ponúka neopakovateľnú skúsenosť, ktorá zmení váš pohľad na život.


Najlepšie ceny leteniek do celého sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Preskúmať letenky