Hľadáte najlacnejší letecký lístok?

Egypt Luxorský chrám

Najčastejšie otázky a odpovede Egypt Luxorský chrám


1. Aké je históriu Luxorského chrámu?
- Luxorský chrám bol postavený egyptskými faraónmi počas 18. až 20. dynastie (cca 1550 až 1070 pred n.l.). Odvtedy bol chrám viackrát prestavaný a rozšírený.

2. Kde sa nachádza Luxorský chrám?
- Luxorský chrám sa nachádza v Luxore, v hornom Egypte.

3. Kedy je otvorený Luxorský chrám pre návštevníkov?
- Luxorský chrám je otvorený dennodenne od 6:00 do 18:00.

4. Koľko stojí vstupné do Luxorského chrámu?
- Vstupné do Luxorského chrámu závisí od krajiny, z ktorej pochádzate, ale zvyčajne sa pohybuje okolo 200 egyptských libier.

5. Ktoré známe miesta sa nachádzajú v Luxorského chrámu?
- V Luxorském chráme sa nachádza mnoho známych miest, medzi nimi napríklad Obrovská sála s kolumnami, sály faraóna Ramesesa II., chrámy Amona, Mut a Khonsu, sochy sfingy a mnoho ďalších.

6. Koľko času mi treba na návštevu Luxorského chrámu?
- Odporúča sa mať aspoň pol dňa na návštevu Luxorského chrámu, ale niektorí návštevníci sa v chráme zdržia aj celý deň.

7. Ako sa dostanem do Luxorského chrámu?
- Do Luxoru sa dá dostať vlakom, autobusom alebo lietadlom. Od centra mesta sa na Luxorský chrám dá dostať taxíkom alebo krátkou prechádzkou.

8. Je Luxorský chrám dostupný pre turistov s obmedzenou pohyblivosťou?
- Áno, Luxorský chrám je prispôsobený na návštevu pre turistov s obmedzenou pohyblivosťou. V chráme sa nachádzajú chodníky a rampy pre vozíky a invalidné osoby.

9. Môžem v Luxorskom chráme fotografovať?
- Áno, v Luxorskom chráme sa smie fotografovať, len je potrebné platiť poplatok za fotografovanie.

10. Ako sa oblečiem na návštevu Luxorského chrámu?
- Odporúča sa obliecť sa konzervatívne a zakryť ramená a kolená. Nie je dovolené vstupovať do chrámu s nohavicami či kraťasmi a s odkrytým vrchným delom tela.


Ubytovanie Egypt Luxorský chrám


Egypt je známy svojou bohatou históriou a kultúrou. Krajina plná starobylých pamiatok, ktoré prilákajú tisícky turistov z celého sveta. Jednou z týchto majestátnych pamiatok je chrám v Luxore.

Luxorský chrám je jednou z najznámejších pamiatok starovekého Egypta. Nachádza sa na východnom brehu rieky Níl v meste Luxor, ktoré sa nachádza približne 670 kilometrov južne od hlavného mesta Káhira. Tento chrám bol postavený za vlády faraóna Amenhotepa III. a dokončený jeho vnukom Ramesesom II. Jeho stavba začala asi v roku 1400 pred naším letopočtom a trvala 200 rokov.

Samotný chrám je veľkolepým príkladom starovekej egyptsko-núbiskej architektúry. Chrám bol zasvätený bohom Amonovi, Mut a Chonsu, ktorí boli hlavnými božstvami tohto miesta. Jeho obrovské sloupové sály, nádvorí a svätyne sú pokryté nádhernými hieroglyfmi a reliéfmi, ktoré pripovedajú príbehy o faraónoch a ich božských ochrancoch.

V Luxorskom chráme sa nachádza aj slávna socha Kolosálneho siediaceho faraóna, známeho tiež ako Memnon. Táto socha mala kedysi výšku približne 18 metrov a bola vytesaná z jedného kusu žulového kamene. Dnes sa Memnonova socha čiastočne nachádza v zlomenom stave, ale je stále jednou z najfotografovanejších pamiatok v meste Luxor.

Luxorský chrám je nielen prekvapujúcou pamiatkou, ale je aj dôležitým miestom pre mnohých náboženských oddaných. Každoročne sa tu konajú rôzne náboženské oslavy a ceremoniály, ktoré prilákajú tisícky návštevníkov z celého sveta. Medzi najznámejšie z týchto osláv patrí Amonov festival, ktorý sa koná v okolí júla a augusta.

Luxorský chrám je obklopený krásnym záhradami a výhľadom na rieku Níl. Turisti majú tiež možnosť navštíviť archeologické múzeum, ktoré sa nachádza v blízkosti chrámu. Múzeum obsahuje množstvo artefaktov a relikvií, ktoré boli odhalené počas rôznych archeologických výskumov v Luxorských chrámových komplexoch.

Ak plánujete návštevu Egypta, nesmiete vynechať Luxorský chrám. Je to miesto s fascinujúcou históriou a nádhernou architektúrou, ktoré vás vrátia do doby, keď Egypt bol najmocnejšou civilizáciou na svete. Ubytovanie v tomto regióne ponúka niekoľko možností - od luxusných hotelov až po jednoduché penzióny. Mnohé z týchto ubytovaní ponúkajú výhľad na chrám, čo je skvelý bonus pre turistov.

Luxorský chrám je jedinou takouto pamiatkou na celom svete. Jeho impozantná krása a históriu budú fascinovať každého návštevníka a dávajú mu šancu zažiť kúsok starovekej kultúry Egypta. Je to miesto, kde si môžete predstaviť, aké to bolo v tých dávnych časoch, keď faraóni vládli nad touto krajinou.


Letenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajina bohatá na históriu a známa svojimi starobylými pamiatkami. Jedným z najznámejších miest v Egypte je Luxorský chrám. Tento impozantný chrám fascinuje návštevníkov svojou krásou a historickým významom. Ak plánujete cestu do Egypta, navštíviť Luxorský chrám by mal byť nevyhnutnou súčasťou vášho itineráru.

Luxorský chrám je obrovský komplex budov a soch, ktoré sa nachádzajú v meste Luxor na východe rieky Níl. Bol postavený egyptskými faraónmi v období od 1400 do 1200 pred naším letopočtom. Jeho stavba trvala dlhé roky a mnohé generácie egyptských kráľov sa na nej podieľali. Chrám je dedikovaný bohu Amonovi, ktorý je jedným z najvýznamnejších bohov v egyptskej mytológii.

Keď vstúpite do Luxorského chrámu, váš zrak bude určite upútaný množstvom nádherných soch a slávnostných sál. Obrovské sochy sfing a obeliskov vás vítajú na začiatku a svedčia o veľkosti a vznešenosti chrámu. Prejdete popri mnohých reliéfoch a hieroglyfoch, ktoré vyrozprávajú príbehy z egyptských dejín. Vnútorné priestory chrámu pôsobia zvláštne a svätost opakovane zdôrazňuje bohaté zdobenie stien a stropov.

Mnohé z najznámejších miest v chráme sú chránené prístreším, aby sa zabránilo poškodeniu elementami prírody. Medzi najdôležitejšie časti patrí Hlavný sál so slonovými stĺpmi, Kópilová sieň, ktorá je ovešaná farebnými reliéfmi, a takisto Posvätný jazero, ktoré sa považuje za posvätné miesto pre rituálne očisty.

Ale Luxorský chrám nie je jedinou pamiatkou v tejto oblasti. V blízkosti chrámu sa nachádza aj Dér el Baharí, miesto, kde je pochovaná slávna kráľovná Hatšepsut. Táto úchvatná stavba je považovaná za jedno z najspektakulárnejších miest v Egypte.

Aby ste si naozaj užili svoju návštevu Luxorského chrámu, odporúča sa získať sprievodcu, ktorý vám môže poskytnúť podrobnejšie informácie o histórii a význame jednotlivých častí chrámu. Je tiež možné si zakúpiť lístok na osvetlenú nočnú prehliadku chrámu, ktorá je ešte viac pôsobivá.

Keď sa zblíži váš deň návštevy Luxorského chrámu, pripravte sa na úžasný zážitok, ktorý vám poskytne vzácny pohľad na starovekú egyptskú kultúru a architektúru. Tento chrám je jedinečným svedkom elegantnej krásy a impozantnej histórie Egypta. Preto neváhajte a rezervujte si letenku do Egypta, aby ste si mohli túto úžasnú pamiatku vychutnať na vlastné oči.


Dovolenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je krajina, ktorá fascinuje svojou históriou a kultúrou. Luxorský chrám je jedným z najkrajších a najdôležitejších pamiatok v Egypte. Pokiaľ plánujete dovolenku v Egypte, nemali by ste vynechať návštevu tohto fantastického chrámu.

Luxorský chrám sa nachádza v meste Luxor, na východnom brehu rieky Níl. Chrám bol postavený pred viac ako 3 000 rokmi ako miesto uctievania bohov a slúžil aj ako miesto pre kráľovské ceremónie. Chrám je rozdelený na niekoľko častí, ktoré boli postavené rôznymi faraónmi a v rôznych obdobiach. Najznámejšie časti Luxorského chrámu sú Velký chrám, chrám Ramesse II. a Chrám kráľov.

Velký chrám je najväčší a najdôležitejší chrám v Luxore. Vstupujete do neho cez dve 25 metrové pylonové brány a vstupujete do nádvorí, ktoré je omietnuté zlatom. V centre nádvoria sú obrovské sochy faraónov, ktoré stvárajú dojem, že sú strážcami chrámu. V chráme sa nachádza množstvo malých miestností, koridorov a oltárov, z ktorých každý má svoj význam a históriu.

Chrám Ramesse II. bol postavený vládcom, ktorýmu pripisovali veľkú dôležitosť v egyptských dejinách. Chrám obsahuje obrovské sochy, koridory zdobené hieroglyfmi a oltáre. Najväčšou atrakciou chrámu sú obrovské sochy kráľov, ktoré sú umiestnené v neobvyklých polohách a dodávajú celému chrámu osobitý charakter.

Chrám kráľov obsahuje unikátne fresky a nádherné sochy. Ide o miesto pohrebu mnohých faraónov, preto sú fresky a sochy zamerané na témy z života po smrti. Tento chrám bol pravdepodobne najdôležitejším miestom pre kresťanov za obdobia cisárskeho grécko-rímskeho Egypta.

Návšteva Luxorského chrámu je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto má záujem o egyptskú históriu a kultúru. Ak plánujete dovolenku v Egypte, mali by ste radiť túto atrakciu na svoj zoznam must-see miest. Nenechajte si ujsť túto zážitkovú návštevu.


Počasie Egypt Luxorský chrám


Luxorský chrám sa nachádza v Luxore v Egypte a patrí k najnavštevovanejším egyptským pamiatkam. Chrám bol postavený počas vlády faraóna Amenhotepa III. v 14. storočí pred naším letopočtom a neskôr bol rozšírený počas vlády faraónov Ramesesa II. a Tutanchamona.

Luxorský chrám je nádherným príkladom starovekého egyptského umenia a architektúry. Chrámová budova má rozlohu viac ako 20 hektárov a pozostáva z niekoľkých nádvorí a miestností. Klenuté stropy a steny chrámu sú pokryté výzdobou zobrazujúcou scény zo života egyptských bohov a faraónov.

Počasie v Luxore vplyvuje na návštevy chrámu. V lete môže byť veľmi horúco a vlhko, čo môže značne ovplyvniť komfort návštevníkov. Teploty často dosahujú viac ako 40 stupňov Celzia a slnko je veľmi intenzívne. Preto odporúčame návštevu chrámu skôr v období zimy alebo jari, keď sú teploty príjemnejšie.

Návštevníci môžu obdivovať niektoré z najkrajších egyptských svätyň, klenoty a sochy bohov, ako aj hieroglyfy a iné zaujímavé historické artefakty. Luxorský chrám je dôležitou časťou svetovej kultúrnej dedičiny a je zároveň aj skvelým miestom na učenie sa o histórii Egypta.

Vzhľadom na význam Luxorského chrámu a počasie v Luxore, je dôležité, aby si návštevníci plánovali svoje cesty vopred a pripravili sa na podmienky, ktoré tam môžu nájsť. Návštevu chrámu odporúčame skôr popoludní, keď sú teploty nižšie a sochy a klenoty sú dobre osvetlené slnečným svetlom.

Výlet do Luxoru a návšteva Luxorského chrámu je pre mnohých turistov jedným z najneobyčajnejších zážitkov ich cesty do Egypta. Pre obdivovateľov histórie, umenia a architektúry je tento chrám jednou z najdôležitejších zastávok na ceste za objavovaním kultúry minulých civilizácií.


Najlepšie ceny leteniek do celého sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Preskúmať letenky