Hľadáte najlacnejší letecký lístok?

Kamerun Lake Nyos

Ubytovanie Kamerun Lake Nyos


Kamerunské jazero Nyos, ktoré je známe svojou smrteľnou silou, je jedným z najnebezpečnejších miest na svete. To však neznamená, že by ste sa tam nemohli ubytovať. Existuje niekoľko možností, ktoré vám umožnia preskúmať túto menej známu a fascinujúcu oblasť.

Najbližšie miesto, kde môžete nájsť ubytovanie v tejto oblasti, je v dedinke Wum, ktorá sa nachádza v diaľke približne 20 km od Kamerunského jazera Nyos. Veľa navštívených hotelov má svoje pohodlné izby, ktoré sú vybavené základným vybavením ako napríklad klimatizáciou, televízorom, kúpeľňou so sprchovacím kútom a dokonca aj internetovým pripojením.

Ak však chcete zažiť niečo iné ako klasické hotely s komfortom, môžete sa rozhodnúť pre pobyt v jednom z miestnych kempov alebo chatiek. Tieto ponúkajú nezabudnuteľnú skúsenosť a umožňujú vám byť bližšie k prirodzenému prostrediu.

Pravdepodobne najlepšou možnosťou pre tých, ktorí chcú vyťažiť maximum z tohto regiónu, je stanovať priamo na brehu jazera. Niektoré cesty vedú priamo k jazeru Nyos, čím poskytujú prirodzený prístup k jeho pozoruhodnému okoliu.

Je však dôležité podotknúť, že aj keď sa vám môže zdať, že ste ďaleko od civilizácie, môžete si byť istí, že ďalšie potrebné vybavenie, ako napríklad pitná voda, potraviny a energie, môžete získať v určitej vzdialenosti od jazera.

Väčšina ubytovacích miest okolo jazera Nyos ponúka aj možnosť organizovania výletov do okolitých oblastí. Ak ste milovníkom horolezectva, môžete plánovať výstup na blízke vrcholy ako napríklad okolité hory Manengouba a Oku. Ďalšími aktivitami sú tradičné rybolovné výlety, prechádzky a kanoistika.

Bez ohľadu na to, aké ubytovanie si vyberiete, by ste sa mali vždy riadiť miestnymi pravidlami a pokynmi. Zabezpečte si potrebný prístup k vode a energii a nezabúdajte na základné bezpečnostné opatrenia, keď ste vonku v prírode. Ale ak si to urobíte správne, môžete si naplno užiť skúsenosti a objaviť krásu tejto veľmi špeciálnej oblasti.


Letenka Kamerun Lake Nyos


Kamerunské jazero Nyos sa nachádza v západnej Afrike a je známe svojou so svojou nádhernou krajinou a jedinečným charakterom. Jazero sa však stalo aj dejiskom jednej z najtragickejších prírodných katastrof v histórii.

V roku 1986 došlo k niečomu, čo sa zdalo nevysvetliteľné. Bez varovania vypukla v jazere katastrofálna udalosť, ktorá si vyžiadala životy viac ako 1700 ľudí a státisíce zvierat. Táto tragédia doposiaľ vyvoláva strach medzi miestnou populáciou a svetovými vedcami.

Príčina katastrofy bola skrytá v plynu - oxid uhličitom, ktorý sa nahromadil na dne jazera. Jazero Nyos je tzv. limnologické jazero, čo znamená, že má vysokú úroveň rozpustených minerálov a oxid uhličitý je prirodzeným produktom podmorského vulkanizmu. Obyčajne je tento plyn bezpečne odvozený do atmosféry cez jazerné vody. Avšak, tentoraz sa niečo zlomilo.

Keď prišla noc 21. augusta 1986, vypukol obrovský pylový oblak z plynu oxid uhličitý, ktorý sa valil z jazera Nyos a zasiahli povodia oblastí. Blízkost k jazeru spôsobila, že vzduch bol veľmi koncentrovaný, čo malo za následok udusenie všetkých živých organizmov v okolí. Obete boli nachádzané v ich posteliach alebo na uliciach, iní zasa vyschli k smrti na svojich farmách.

Je zaujímavé, že táto katastrofa priniesla so sebou aj niektoré pozitívne účinky. Presýtenie jazera plynom v skutočnosti prispelo k zvýšeniu úrody v poľnohospodárstve. Došlo k hnojeniu oblasti oxidom uhličitým, čo posilnilo živiny vo vyčerpanej pôde. V súčasnosti sú krajina a jej obyvatelia oboznamovaní s predpoveďami pre možné vzniky nebezpečných množstiev plynu a takto sa rokujú o nových spôsoboch prevencie.

Pre cestovateľov a dobrodruhov, ktorí sa chcú priblížiť k miestu tejto tragédie, je najlepšou možnosťou letenka do hlavného mesta Kamerunu, Yaoundé. Po prílete do Yaoundé si môžete prenajať auto alebo využiť verejnú dopravu a vydať sa na cestu do regiónu jazera Nyos. Cesta je síce dlhšia, avšak pôsobivá a návštevníkom ponúka výhľady na krásne krajiny a miestne dedinky.

Pri návšteve jazera Nyos, je veľmi dôležité dodržiavať pokyny miestnych úradov a vyhnúť sa rizikovým oblastiam, kde môže byť stále pomerne vysoká koncentrácia plynu. Aj keď táto tragédia zostane v pamäti ľudí naveky, jazero Nyos je stále neobyčajné miesto, ktoré ponúka fascinujúce pohľady na krásu a záhadu prírody.


Počasie Kamerun Lake Nyos


Kamerunova jazero Nyos sa stalo známym v roku 1986, keď došlo k jednej z najtragickejších prírodných katastrof v dejinách Kamerunu. V ten deň, konkrétne 21. augusta, vypukla obrovská tragédia, ktorá si vyžiadala viac než 1700 ľudských životov a stovky zvierat.

Príčinou katastrofy bolo uvoľnenie veľkého množstva oxidu uhličitého, ktorý v obrovskom množstve unikal z dna jazera. Toto uvoľnenie oxidu uhličitého vytvorilo oblak neprirodzeného plynového plynu, ktorý sa pomaly šíril z povodí jazera do okolitých oblastí.

Tento udalosť sa nazýva limnickej (čierny) výbuch, ktorý znamená, že voda obsahuje vysoké množstvo rozpustených plynov, ktoré pri výrazne nižšom tlaku nadmorskej výšky sa uvoľňujú.

Oxid uhličitý sa v jazere nahromadil v dôsledku geologických procesov, pretože na dne jazera Nyos, ktoré má okolo 1 km hĺbky, sa usadilo veľké množstvo plynu.

V pravidelnom časovom intervale sa na dne jazera hromadia obrovské množstvá oxidu uhličitého a iných plynov, ktoré vtrhávajú do vody. Keď sa tento plyn dostane do povedomia, môže to spôsobiť katastrofu. V jazere Nyos jazyček plynu bol takmer tridsať metrov vysoký.

Katastrofa na jazere Nyos sa odohrala po dlhodobej obdutej oblasti. Po sérii erupcií vulkánu v roku 1986 sa okolité oblasti potopili do tmy. Existuje veľa teórií o tom, ako došlo k tejto katastrofe:niektorí hovoria o pozemných zemetraseniach, iní o tom, že sa v jazere vytvoril sopečný kráter. Bez ohľadu na príčinu táto katastrofa stála mnoho ľudských životov.

Po tomto incidente sa jazero Nyos stalo národným parkom a bola postavená veľká trubka, ktorá umožňuje plynu uniknúť na povrch. Od tohto incidentu sa spustil aj projekt na ochranu ľudí a zvierat, ako aj na výskum, ktorý sa snaží prísť na to, či sú podobné katastrofy možné ďalšie oblasti.

Aj napriek tejto katastrofe môže byť Kamerun jedným z najlepších miest na pozorovanie vtákov a iných zvierat. Navyše, Nyos je krásne jazero s fascinujúcimi lokalitami pre turistov. V okolí jazera nájdete aj tradičné dediny a kultúrne pamiatky. Aj napriek tomu je však dôležité, aby sa ľudia uistili, že sú neustále pozorní v okolí týchto nebezpečných miest a dodržiavali bezpečnostné opatrenia. Tragédia na jazere Nyos nám pripomína, že príroda má svoje nezdolateľné sily a učí nás, ako dôležité je chrániť svoju planétu a rešpektovať prírodu.


Dovolenka Kamerun Lake Nyos


Lake Nyos je jedným z najkrajších jazer v Kamerune a zároveň jedným z najnebezpečnejších na svete. Toto krásne jazero ponúka návštevníkom úžasné výhľady a unikátne prírodné scenérie, no má tiež svoje temné tajomstvo.

Nachádzajúce sa vo výške 1 200 metrov nad morom, Lake Nyos je jedným z troch jazier v štiepnom údolí na Západnom prahu Kamerunu. Jeho povrchová rozloha je viac než 1 km² a jeho hĺbka dosahuje až 208 metrov. Jazero je obklopené zelenou kopcovitou krajinou a ponúka jedinečnú kombináciu prírodných prvkov vrátane horských monolitov, vodopádov a ohromujúcich údolí.

Tí, ktorí sa rozhodnú navštíviť Lake Nyos, majú možnosť objaviť jeho jedinečnú faunu a flóru. Jazero je domovom mnohých vzácnych druhov rýb a vtákov, vrátane ohrozených druhov ako napríklad kamerunský čabranýzok alebo rodochros zelenkavý. Okolie jazera je tiež pokryté tropickým lesostravinovým roštom a bambusovými hájmi.

Okrem svojho prírodného bohatstva je Lake Nyos však známe aj svojou temnou históriou. V roku 1986 sa tu udiala tragická udalosť, ktorá sa stala jednou z najväčších katastrof spôsobených vulkanickou činnosťou v dejinách. Nocou na 21. augusta, pri východe slnka, vystrelila z jazera obrovská oblaka oxidu uhličitého, ktoré tiahli po údolí a zasiahli okolité dediny. To spôsobilo rýchle otravy a asfyxiu u mnohých ľudí a zvierat. Celkom zahynulo neuveriteľných 1 746 ľudí a tisíce zvierat.

Od tej doby Kamerun bojoval, aby predišiel ďalšej tragédii. Bola vybudovaná odmoľovacia rúra, ktorá pomáha vyprázdňovať jazero z prebytočného plynu a minimalizovať riziko výbuchu. Dnes je táto oblasť prísne monitorovaná a na mieste sú umiestnené senzory, ktoré sledujú úroveň oxidu uhličitého.

Návštevníci, ktorí prídu na Lake Nyos, môžu navštíviť pamätník venovaný obetiam tragédie a získať väčšie pochopenie o tomto smutnom a fascinujúcom dejinom. Okrem toho môžu stráviť čas v prírode a pozorovať mnohé vzácne druhy zvierat a rastlín.

Lake Nyos je preto niečím jedinečným. Jeho nebezpečenstvo vytvára kontrast s jeho malebnou krásou a ponúka návštevníkom možnosť prehĺbenia sa do miestnej histórie a prírody. Napriek svojej tragédii je Lake Nyos dôležitým miestom pre vzdelávanie a pripomínanie si, aké dôležité je rešpektovať prírodu a byť pripravený na riziká, ktoré môže sprevádzať.


Najčastejšie otázky a odpovede Kamerun Lake Nyos


1. Čo spôsobilo katastrofu na jazere Nyos v Kamerune?
- Katastrofu na jazere Nyos spôsobila erupcia podvodného vulkánického pramena, ktorá uvoľnila veľké množstvo kysličníka uhličitého.
2. Koľko ľudí zahynulo v dôsledku tejto katastrofy?
- Odhaduje sa, že v roku 1986 pri katastrofe zahynulo približne 1 700 ľudí.
3. Ako kysličník uhličitý z jazera ovplyvnil okolitú krajinu?
- Vypustenie kysličníka uhličitého spôsobilo, že sa klesol na zem a utvoril smrteľnú mlhu, ktorá usmrtila veľa zvierat a ľudí v okolí jazera.
4. Aké opatrenia boli prijaté po katastrofe, aby sa predišlo podobným udalostiam?
- Po katastrofe boli v jazere Nyos nainštalované rôzne zariadenia na odvoľňovanie kysličníka uhličitého a vybudované bezpečné únikové zóny pre obyvateľov v okolí jazera.
5. Je jazero Nyos v súčasnosti stále nebezpečné?
- I keď boli prijaté opatrenia na zníženie rizika, jazero Nyos stále obsahuje vysoké množstvo kysličníka uhličitého a predstavuje potenciálne nebezpečie pre okolitú oblasť.


Najlepšie ceny leteniek do celého sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Preskúmať letenky